Училищна закуска

Много пъти моят най-голям син разказва какво ядат неговите другарчета на голямото междучасие. И наистина се дразня – не на децата, а на родителите. При цялата налична информация за важността на детското хранене родителите са ДЛЪЖНИ да формират вкуса на децата си. Длъжни са не защото някой се показал по телевизията и казал така, а защото огромна част от съвременните болести са резултат на несъответно хранене. Фразата „еее, и ние същото сме го яли и нищо не ни е“ изобщо не е абсолютна глупост и не трябва да бъде оправдание за небрежността на родителите, когато става дума за храненето на децата.
Живеем до училище, на кръщовище на две натоварени улици и веднага на отсрещния тротоар – супермаркет, няколко баничарници, всякакви пици, сандвичи…познато ви е. Идва голямото междучасие и картинката е следната: деца тичат през улицата, без да внимават за преминаващите коли, шофьори, които карат без да внимават, бързайки да хванат зеления светофар, и без да спират на пешеходната пътека и бутайки се в и без това тясното кръстовище. След 5 минути децата тичат обратно с банички, пити, пици, кифли и това, което най-много ме дразни – пакети чипс, царевични пръчки и течности, които трудно могат да се нарекат натурален сок и още по-трудно може да се намери нещо полезно в тях. Средно това струва 1,20-1,50лв.

Какво можем да приготвим вкъщи като по-добър домашен вариант? 

Напитки:

  • Прясно изцеден сок – с 3 средни портокала се получава около 250-300мл, цената е околу 80 стотинки, време за подготовка – 5 минути с все пълнене на пластмасово шише, хвърляне на корите в коша и миене на цедката. Добре е шишето да се допълни със същото количество вода, за да не е концентриран сока.
  • Компот – ако сте от тези, които не правят зимнина, тогава можете да използвате сушени плодове,пресни ябълки, круши, дюли и да сварите на тих огън по-голямо количество компот. Може да се подслади с мед,кафява захар,стевия. Плодът може да се пасира и да стане прекрасен нектар. 
  • Вода – децата трябва да пият много вода- литър и повече. Шише вода е много по-добре от всякакви купени сокове, пълни с химикали (отделете 5 секунди в магазина и снимайте етикета на опаковката и 20 минути вкъщи вместо да дремете на Фейса, да прочетете какво точно съдържат соковете и от какво се правят „натуралните“ сокове.)

Храна:

  • Сандвич- има много възможности: домашен хляб с дип от орехи (фино пасирани извара,сирене и малко кисело мляко), краставица и марула; дип от извара с печени чушки -много по-вкусно и полезно от купените готови пастети; масло с кашкавал и зеленчуци; други домашно приготвени пастети и дипове. Реално един домашно приготвен сандвич струва не повече от 50 стотинки и най-много 10 минути време за приготвяне. 
  • Полента или качамак – приготвен от вечерта. До сутринта качамакът ще се е стегнал и може да се сложи в кутия без да се разпадне формата, с гарнитура от сурови моркови нарязани на пръчици, краставици или друг зеленчук. Една порция от 200гр струва около 30ст. С добавените зеленчуци – 60ст.   Въпреки че качамакът се смята за бабешка рецепта, той е много вкусен и се понася лесно от стомаха. В България е доста позабравен, но в Македония е част от менюто за закуска в детските градини.
  • Плодове- изчистени ябълки, банан или сезонни плодове.
  • Тиква, варена на пара, намачкана с вилица или пасирана, с добавени смелени орехи и мед -около 40ст.
  • Домашни банички със зеленчук или с извара.
  • Домашни палачинки с мармалад или мед.

Всичко зависи от нас – колко искаме да се ангажираме и да инвестираме в здравето на своите деца, ако нашето собствено здраве не ни е толкова важно. Чувам много оправдания от родители, че начинът на хранене на техните деца е наистина важен за тях, но нямали време 🙂 10-15 минути сутрин е време, което всеки родител може да отдели за своето дете. Това не е изгубено време, откраднато от нашата подготовка за работния ден, от пиенето на кафе, от доспиване до последния момент… това е малко време инвестирано в бъдещето на нашите деца.
Допълнение:
Във Фейсбук коментирахме как децата си връщат домашната храна и купуват разни простотии. Да, ако имат пари с тях. И преди някой да ме нападне как така ще пуснеш детето без пари , да попитам: след като детето има храна и вода, плодове, нещо сладко в кутията за храна, за какво му са пари? Ако отговорът е „Да има, ако му трябва да си купи нещо“, тогава проблема не е в детето, а в родителя. И ние като излезем някъде на разходка с пари в джоба, едва ли си купуваме нещо с идеята колко е полезно. Например печени семки за чоплене или кафе от машина. А ако някой си е върнал храната, негов проблем- не е бил гладен. Децата не са кой знае колко по-различни. И на тях им се случва да не им се яде сутрин.Няма да им се случи нещо страшно, ако един път пропуснат ядене просто защото не им се е ядяло. Коментар от рода на „ааа, ми, как така, трябва да се яде, не може да не яде“ –  помните ли каква беше нашата реакция на такива изказвания като бяхме на възрастта на нашите деца ? 🙂